Vinderne af Designudstilling om Fremtidens fjernvarme i Aarhus på DOKK1 - Aarhus School of Architecture Skip to main content
  • HOME
  • /
  • Vinderne af Designudstilling om Fremtidens fjernvarme i Aarhus på DOKK1

Vinderne af Designudstilling om Fremtidens fjernvarme i Aarhus på DOKK1

Published 28.01.2026

Førstepræmien går til Julie Juhl Simonsen og Thorbjørn Korshøj Bording Nielsen, Arkitektskolen Aarhus

Kredsløb har offentliggjort vinderne af open call konkurrencen: ’Designudstilling om Fremtidens fjernvarme i Aarhus på DOKK1’ hvor studerende fra Arkitektskolen blev inviteret til at design og opgøre en udstilling på DOKK1 om Kredsløbs ambitioner for fremtidens fjernvarme.

28 studerende deltog i konkurrencen, og vinderne blev fundet blandt i alt 17 bidrag. Vinderne skal opføre og bygge den fysiske udstilling til Udsigten på DOKK1 i foråret.

Førstepræmie: Fra nær og fjernvarme
Førstepræmien gik til Julie Juhl Simonsen og Thorbjørn Korshøj Bording Nielsen, Arkitektskolen Aarhus med konceptet: Fra nær og fjernvarme

Alle i komiteen var enige om at dette design skulle vinde. Om designet skriver dommerkomiteen blandt andet: “Vinderne af førstepræmien har skabt et bemærkelsesværdig design med brug af bure, som rammen for formidling af materialer, teknologier og fortællinger om Fremtidens fjernvarme.
I velkendte hjemlige omgivelser knyttet til vores hverdagssituationer og med brug af kigkasser og genbrugsmaterialer kan planer for omstillingen formidles”.

Anden præmie: Varmefortællinger
Anden præmien går til Anton Svenning Jensen og Anna Hemdorff, Arkitektskolen Aarhus med konceptet Varmefortællinger.

Om designet skriver dommerkomiteen blandt andet: “Designet af installationen, som med brug af lys viser energiforbruget på en smuk og skulpturel måde, både inviterer og engagerer. Installationen koblet med brugen af andre materialevalg til at skabe møbler og hjemlige associationer fungerer godt og giver en stærk fortælling. Der er fokus på genkendelige materialer som fjernvarmerør og radiatorer og både genbrugs- og lagervarer. ”

Tredje præmie: LINKED IN HEAT
Tredje præmien går til Mathias Halsteen-Martinez, Gaia Basso, Caterina Scassellati, Giulia Laterza, Rachele Sgrò, og William Capaldo.

Om designet skriver dommerkomiteen blandt andet: “Designet er et meget ambitiøst design, der skaber en sanselig oplevelse og leder hen til en følelse af eksperimentarium. Kuben i midten, som hjertet i designet, er både æstetisk og poetisk og praktisk. Der er tænkt legenære elementer ind i designet.”

Tak til alle, der har deltaget i konkurrencen.

Read more

WE GOT THIS FOR YOU

SEE OUR OTHER JOB OFFERS

To praktikforløb i Realdanias afdeling for Filantropi

Er du studerende, og har du lyst til et praktikforløb, hvor…

Studenterpanel

Er du arkitektstuderende med interesse for træ og vil du være…

Design- og analytisk praktikant i arki_lab - designing cities with people

Praktik hos tværfaglig tegnestue med fokus på demokratisk design? Interesserer…

Arkitektpraktikant hos Svendborg Architects i København

Som praktikant hos Svendborg Architects vil du blive en del af…

Spatial Design Internship at Borg Brückner

Borg Brückner is a small design studio based in Copenhagen.…

ARKITEKTPRAKTIKANT HOS RH ARKITEKTER

RH ARKITEKTER SØGER EN ARKITEKTPRAKTIKANT TIL FORÅRET 2027 Har…

Er du praktikant i vores Interiors-team i foråret 2027?

Vil du have praktisk erfaring med indretningsdesign- og arkitektur?…

Konference: Beton i bevægelse

Konferencen Beton i bevægelse tager blandt andet fat på fremtidens…
...