MorgenPerspektiv: Skal vi have en Østjysk Fingerplan?

MorgenPerspektiv tager handsken op
Kategori: Event
Dato: 27/03/2026
Tid: 08:45 - 10:00
Lokation: Didakteket, Arkitektskolen i Aarhus, Exners Plads 7, 8000 Aarhus C
Arrangør: Perspektiv Vidensfællesskab

MorgenPerspektiv tager handsken op

Aarhusborgmester Anders Winnerskjold lancerede tidligere på året en vision om udvikling af en ”Østjysk Fingerplan” inspireret af hovedstadens ”Fingerplan fra 1947”.

Gennem tre MorgenPerspektiver skal vi drøfte, hvad der skal til, for at visionen bliver til virkelighed.

D. 27. marts lægger vi ud med at tegne et kort rids af tidligere udviklingsinitiativer og sætter dem ind i en aktuel kontekst. Herefter åbner vi op for en debat om de muligheder og udfordringer, en samlet strategisk retning for Østjylland kan rumme.

På dagen kan du møde

Professor i by- og landskabsplanlægning Tom Nielsen lægger ud med et kort oplæg om tidligere forsøg på at lave regional planlægning i Østjylland forankret i sin forskning om ”Byen Danmark” og ”De jordiske byer”.

Erhvervschef i Vejle Kommune Morten Damgaard Nielsen præsenterer den seneste ”Udviklingsplan Syd”, der skitserer de erhvervsmæssige udviklingsmuligheder i en ’benyt og beskyt’ strategi for det regionale landskab og dets naturværdier.

Professor i landskabsarkitektur ved Københavns Universitet Ellen Braae fremlægger den seneste undersøgelse, som KU og Arkitektforeningen har udarbejdet, der kritisk påpeger de manglende strategiske perspektiver i Trepartens milliard dyre arealomlægning af det åbne land.

Senere på året i anden og tredje session følger vi op på perspektiverne og serverer bud på mulige scenarier og konkrete løsningsmodeller i en regional udviklingsplan for Østjylland.

Tilmeld dig her.

Programmet d. 27.3:

08.45 – 09.00
Kaffe og croissant

09.05-09.05
Velkomst ved/Line Toft og Martin Odgaard

09.05-10.00
Boris Brorman Jensen modererer paneloplæg- og debat.

Billede slider
1/2