Kommunerne risikerer både at miste arbejdspladser, sociale tilbud og mangfoldighed, hvis de ikke inddrager erhvervsområderne i deres byplanlægningsstrategier.
Det er en af hovedkonklusionerne i rapporten Den nye by, som Anne Mette Boye har udarbejdet for Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen. Rapporten præsteres den 24. maj, og i rapporten finder man en række anbefalinger til hvordan landets kommuner kan gribe deres byomdannelse i erhvervsområder an.
”De fleste byer har lavet byomdannelse på havnene og i bymidten, og nu kommer turen så til de erhvervsområder, som ikke ligger i bymidten. Det er vigtigt, at kommunerne forstår de enkelte områder, og sætter sig ind i, hvilke virksomheder og andre aktiviteter, der holder til der”, siger Anne Mette Boye.
Erhvervsområderne bliver etableret efter det funktionalistiske paradigme, der var idégrundlaget bag udbygningen af byerne i 1960’erne og frem. Her opdeler man byen efter funktioner: Bolig, erhverv, fritid og infrastruktur. Men nu, blot 30-40 år efter de er blevet bygget, har erhvervsområderne mange steder ændret karakter. Funktionstømte bygninger og byggetomter ligger ved siden af virksomheder, der har investeret i højteknologi.
Samtidig udnytter iværksættere den billige husleje og afprøver nye idéer. I arbejdet med rapporten har hun taget udgangspunkt i erhvervsområder i Viborg, Aarhus og Odder, og undervejs har Anne Mette Boye søgt inspiration i både USA og Holland.
”I Danmark er der to tilgange til byudvikling af erhvervsområderne. Enten river man ned og omdanner området til en nyt blandet bydel, eller også forholder man sig afventende. Udfordringen er, at de eksisterende virksomheder kan blive bekymret for omdannelsen påvirker, deres mulighed for at producere. Derved risikerer man, at de arbejdspladser, der stadig er i områderne, forsvinder – og de forsvinder ikke nødvendigvis derhen, hvor kommunen håber. Der er behov for en mellemvej, der ser områdets udvikling i et bystrategisk perspektiv og igangsætter en agil og trinvis omdannelse.
Det vil sige, at indsatser, der skal påvirke erhvervsområdernes omdannelse, ses i samspil med byens generelle udvikling, dynamikken mellem de forskellige aktører og byens visioner for fremtiden. I udlandet har man en større pallette af økonomiske værktøjer og incitamenter, som gør det attraktivt at være i erhvervsområderne, og det kunne vi også gøre i Danmark”, siger Anne Mette Boye.